Projekt domu - jaki wybrać?

Przed planowaniem zabudowy konkretnej powierzchni należy zaznajomić się z wymogami prawnymi, aby budowa budynku mogła zostać rozpoczęta. W tym celu trzeba udać się do urzędu gminy, gdzie uprawniona jednostka zaznajomi nas z planem zagospodarowania przestrzennego i ogólnymi warunkami dotyczącymi zabudowy. Przepisy co do zagospodarowania konkretnej działki określają m.in. możliwą wysokość zabudowy, szerokość przedniej elewacji, rodzaj pokrycia dachowego wraz z określeniem kąta nachylenia czy odległości budynku od sąsiadującej działki. Jest to ważne, gdyż niektóre projekty mogą nie uzyskać prawnej zgody na realizację. Z tego powodu zakup gotowego projektu bez zaznajomienia się w powyższymi wytycznymi jest dość ryzykowny i może łączyć się ze stratą finansową.

Jak wygląda projekt domu?

Co zawiera projekt domu? Każdy projekt domu zawiera kilka najważniejszych sektorów, gdzie określane są konkretne parametry. Pierwszą częścią jest projekt architektoniczny, który zawiera opis techniczny budynku (lokalizacja, funkcja, określenie powierzchni, jak ma wyglądać wykończenie budynku oraz dokładne określenie materiałów potrzebnych do stworzenia wszystkich elementów konstrukcji). Kolejny element stanowi rzut wizualny na fundamenty i część użytkową budynku. Nie jest to nic innego jak rysunek, który pokazuje rozmieszczenie pomieszczeń użytkowych z zaznaczeniem wszelkich ścian, przegród, wielkości otworów okiennych, rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i wszelkie wymiary tychże elementów. Znajdziemy w nim informacje o rzucie na dach i jego elementach konstrukcyjnych, dokładnych wymiarach oraz kątach nachylenia, rozmieszczeniu okien połaciowych, kominów czy też systemu odwodnienia dachu.
Na projekt powinny także składać się przekroje budynku, które ukazują wszystkie pionowe wymiary, oraz widok wszystkich jego fasad. Kolejną częścią projektu jest projekt konstrukcyjny, który zawiera dane techniczne i obliczenia dotyczące wszystkich elementów konstrukcyjnych. Znajdują się tu również rysunki techniczne wykonane w odpowiedniej skali. W projekcie musi znajdować się informacja o rozmieszczeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej ze wszelkimi niezbędnymi obliczeniami wraz z rysunkami technicznymi oraz określeniem rodzaju instalacji. Konieczne jest też zobrazowanie rozmieszczenia instalacji elektrycznej. To główne elementy, które powinien zawierać każdy projekt domu.

Jaki projekt domu wybrać?

O ile za jedno z najdogodniejszych rozwiązań uważa się wybranie projektu domu, który spełni nasze oczekiwania względem ilości pomieszczeń, o tyle wybranie ich odpowiedniego rozmieszczenia niekiedy może okazać się dość kłopotliwe. Warto skorzystać z kilku cennych wskazówek. Od północnej strony budynku warto umieścić kuchnię i garaż oraz wszystkie inne pomieszczenia, gdzie niewiele czasu spędzamy w ciągu dnia. W tym segmencie dobrze będzie także umieścić drzwi wejściowe. Dodatkowym udogodnieniem będzie umieszczenie po owej stronie również wjazdu na działkę. Po przeciwnej, osłonecznionej stronie warto umieścić salon i pozostałe pokoje, co wpłynie pozytywnie na uzyskanie większej dozy prywatności. Po stronie południowej warto mieć pomieszczenia, w których przebywamy najczęściej i gdzie można wykorzystać naturalne oświetlenie i docieplenie energią słoneczną. Jeżeli układ działki jest niesprzyjający, np. posiada wjazd od południa, można wybrać projekt alternatywny, w którym drzwi wejściowe oraz większość pomieszczeń rozmieszczone będą po części wschodniej budynku. Warto pamiętać, że sam wybór działki w dużym stopniu dyktuje nam warunki rodzaju zabudowy oraz samego projektu.
Projekty domów
Dane kontaktowe
Adres
ul. Kwiatowa 30 78-640 Tuczno
Napisz do nas!